Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zapalenie wyrostka robaczkowego – i co dalej?

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Gdy pojawia się podejrzenie zapalenia wyrostka robaczkowego, czas jest na wagę złota. Dlaczego nie warto odkładać konsultacji lekarskiej na później?

Ostry ból brzucha to w świadomości społecznej klasyczny objaw zapalenia wyrostka robaczkowego. Faktycznie, symptom ten jest charakterystyczny dla stanu zapalnego wyrostka, ale wbrew obiegowej opinii, nie zawsze jest wskazaniem do operacji usunięcia wyrostka. Jak rozwija się stan zapalny i co warto o nim wiedzieć?

Czym jest wyrostek robaczkowy?

Mianem wyrostka robaczkowego określa się wąską, zamkniętą rurkę o długości dwudziestu kilku centymetrów. Jest ona powiązana z pierwszą częścią okrężnicy, czyli tak zwaną kątnicą. Z otwartej, centralnej części wyrostka w kierunku kątnicy płynie niewielka ilość śluzu wydzielanego przez nabłonek wewnętrzny wyrostka robaczkowego. W jego ściance obecne są tkanki limfatyczne, które wchodzą w skład układu odpornościowego i biorą udział w produkcji przeciwciał immunologicznych. W ściance wyrostka znajduje się także słabo rozwinięta warstwa mięśni.

Jeśli otwarcie z wyrostka do kątnicy ulega zablokowaniu, dochodzi do rozwoju stanu zapalnego. Jakie mogą być jego przyczyny?
- Blokada ma miejsce, gdy przez kątnicę do wyrostka dostała się niewielka ilość stolca; ewentualnie na skutek zgromadzenia się w wyrostku gęstego śluzu. Stolec lub śluz ulegają utwardzeniu, tworząc „kamień kałowy”, który zamyka wejście do wyrostka.
- Wyrostek może zostać zablokowany także na skutek obrzęku tkanek limfatycznych.

Wystąpienie zatoru aktywizuje bakterie obecne w wyrostku do działania – organizm broni się wówczas poprzez wytworzenie stanu zapalnego.

Wstępne pęknięcie wyrostka robaczkowego

Niektórzy naukowcy są zdania, iż zapalenie wyrostka poprzedza jego wstępne pęknięcie, które powoduje rozprzestrzenienie się bakterii. Skąd bierze się takie pęknięcie? Nie do końca wiadomo, ale istniejące teorie na ten temat zakładają, że w jego etiologii istotną rolę odgrywa obecność zmian w tkankach limfatycznych. Zmiany te powodują stan zapalny – jeśli infekcja obejmie ścianki wyrostka robaczkowego, należy liczyć się z ryzykiem pęknięcia wyrostka.

Z reguły zakażenie ogranicza się do przestrzeni wokół wyrostka, mamy wówczas do czynienia z tak zwanym ropieniem wyrostka. Infekcja może jednak rozprzestrzenić się na całą jamę brzuszną.

Leczenie stanu zapalnego wyrostka

Pacjenci, u których stan zapalny i infekcja są ograniczone do obszaru wokół wyrostka robaczkowego, z reguły nie są poddawani zabiegowi chirurgicznemu. Jeśli jednak zapalenie objęło jamę brzuszą, usunięcie wyrostka to konieczność .

Długi odstęp czasu między postawieniem diagnozy a przeprowadzeniem zabiegu usunięcia wyrostka zwiększa ryzyko jego perforacji (przedziurawienia). Stan ten może doprowadzić do zapalenia otrzewnej lub do powstania ropienia okołowyrostkowego. Jeśli od momentu wystąpienia objawów zapalenia minęło 36 godzin, ryzyko perforacji wyrostka robaczkowego wynosi 15% lub więcej. Właśnie dlatego nie warto zwlekać z udaniem się do lekarza.

W przebiegu zapalenia wyrostka może dojść także do zatoru jelita. Jest to rzadsze powikłanie stanu zapalnego, które pojawia się, gdy na skutek zapalenia mięśnie jelita przestają pracować. Stan ten wiąże się z blokadą pasażu jelitowego, a co za tym idzie – z wypełnieniem części jelita znajdującego się nad blokadą gazami i cieczą. Wzdęciu jamy brzusznej towarzyszą wówczas nudności i wymioty. Zator zwalcza się, usuwając treść jelita specjalną rurką przez nos i przełyk.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto