Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski w Białogardzie. Więcej pieniędzy do podziału

Jakub Roszkowski
Tuż przed Sylwestrem białogardzcy radni zadecydowali, że tegoroczny budżet obywatelski będzie opiewał na 400 tysięcy złotych, a każdy zgłoszony projekt może być wart nawet 50 tysięcy złotych.

- Jeszcze przed wyborami mówiłam, że budżet obywatelski musi być bardziej prospołeczny, że ten dotychczasowy był zbyt mały, zbyt niski - mówi Emilia Bury, burmistrz Białogardu.

- Dlatego właśnie podwoiliśmy jego pulę. I chciałabym teraz jeszcze lepiej go promować, zachęcić mieszkańców do kreatywnych pomysłów. Chodzi przecież o to, byśmy wszyscy skorzystali na tych pomysłach i żeby one pozostały w naszej przestrzeni na dłużej.

Do tej pory - choć trudno tu mówić o historii, bo w ubiegłym roku budżet obywatelski był w Białogardzie przeprowadzony po raz pierwszy - kwota przeznaczona na projekty wynosiła 200 tysięcy złotych, a każda ze zgłoszonych propozycji mogła opiewać na maksymalnie 40 tysięcy złotych.

Teraz jest 400 tysięcy złotych i 50 tysięcy złotych na każdy projekt. Wygrać więc będzie mogło nawet osiem propozycji. W ubiegłorocznej edycji wygrało pięć projektów, a było ich blisko 30.

Co jeszcze wiemy dziś o tegorocznym budżecie obywatelskim Białogardu? Sporo, uchwała w tej sprawie jest już zatwierdzona przez białogardzkich radnych. Ci więc czekają już tylko na zgodę wojewody i publikację uchwały w Dzienniku Urzędowym. Przewiduje, że już wkrótce (dokładnego terminu jeszcze nie ma, zostanie ustalony osobnymi rozporządzeniami burmistrza) zacznie się akcja edukacyjna i promocyjna, a następnie akcja zbierania propozycji od mieszkańców.

Te kwestie zostały szczegółowo opisane w uchwale. Mówi ona, że propozycje do budżetu obywatelskiego będzie mógł zgłosić każdy mieszkaniec Białogardu, który skończył 18. rok życia i nie jest radnym miejskim.

Projekt można będzie zgłąszać na specjalnie przygotowanych formularzach, dostępnych w Urzędzie Miasta lub na stronie internetowej Białogardu.

Każdy projekt będzie musiał mieć wsparcie przynajmniej 20 osób, które będą musiały złożyć podpis pod tym projektem.

Co jednak ważne, każdy mieszkaniec Białogardu będzie mógł poprzeć dowolną liczbę projektów. Koszt realizacji danej propozycji nie może przekroczyć 50 tysięcy złotych. Ale - co oczywiste - może być tańszy. I chyba najważniejsze: wszystkie zwycięskie projekty, podobnie jak w zeszłym roku, tak i w tym, będą musiały być zrealizowane do końca roku kalendarzowego.

Zobacz także Bieg Sylwestrowy 2018 w Koszalinie

od 7 lat
Wideo

Jak działają oszuści 1 - fałszywy SMS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialogard.naszemiasto.pl Nasze Miasto