Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bulwar nad Liśnicą. Są pieniądze na remont Zaułka Drzewnego

Jakub Roszkowski
Wizualizacja Zaułka Drzewnego już po remoncie
Wizualizacja Zaułka Drzewnego już po remoncie
Białogard otrzymał 4 miliony złotych dofinansowania na przebudowę tzw. Zaułka Drzewnego. Remont ma się rozpocząć już wiosną tego roku. Trwają przygotowania do przetargu.

Białogard dostał 4 miliony złotych z funduszy unijnych, które są przekazywane do samorządów za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego województwa zachodniopomorskiego. Pieniądze będą wykorzystane na remont wspomnianego Zaułka Drzewnego.Białogardzki Zaułek Drzewny to tereny niemal w samym centrum miasta, wzdłuż rzeki Liśnicy i ul. Nadbrzeżnej.

Dawniej były tam ogródki działkowe, obecnie mieszkańcy wykorzystują to miejsce do parkowania samochodów. Sporo tu żużlu, trochę bałaganu. Ale to się wreszcie zmieni.

- Zaułek Drzewny to kolejna przestrzeń publiczna w Białogardzie, która poddana będzie rewitalizacji. Należy przecież wspomnieć, że trwają również zaawansowane prace nad przywróceniem do życia Ścieżki Poetów, na którą miasto pozyskało również pieniądze z Unii Europejskiej - mówił, podpisując umowę dofinansowania, wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj.

Władze Białogardu stawiają dziś na rewitalizację terenów publicznych. Zaułek Drzewny otrzyma więc nowe, społeczno-kulturalno-rekreacyjne funkcje. Inwestycję zaplanowano na lata 2019-2021. Większość kosztów zapowiadanych zmian pokryją unijne fundusze RPO WZ 2014-2020.

Umowa wsparcia została już podpisana. Podpisy na dokumencie złożyła burmistrz Białogardu Emilia Bury oraz wicemarszałek Tomasz Sobieraj.

Nowa przestrzeń ma dać mieszkańcom Białogardu możliwość integracji i aktywizacji społecznej, a brak barier architektonicznych umożliwi uczestnictwo w życiu społecznym także seniorom i osobom niepełnosprawnym.

- Myślę, że zagospodarowanie terenów przy ul. Zaułek Drzewny wraz oświetleniem i monitoringiem jest także próbą stworzenia w centrum Białogardu miejsc do organizacji drobnych wydarzeń kulturalno-sportowych - dodawał wicemarszałek Sobieraj.

Koszt wszystkich prac wyniesie ponad 6 milionów złotych. Eurodotacja Urzędu Marszałkowskiego to blisko 4 mln zł. Prace modernizacyjne mają zostać wykonane pomiędzy wrześniem 2019, a wrześniem 2021 roku. Umowa między Urzędem Marszałkowskim, a miastem Białogard to kolejne z porozumień podpisywanych w ostatnim czasie z beneficjentami 9 Osi Priorytetowej „Infrastruktura publiczna”, działanie 9.3 „Wspieranie rewitalizacji w sferze fizycznej, gospodarczej i społecznej ubogich społeczności i obszarów miejskich i wiejskich”.

W zakończonym w pierwszym kwartale 2018 roku konkursie Zarząd Województwa przyznał dofinansowanie dla 48 przedsięwzięć tego typu. Przeznaczył na ten cel prawie 100 mln zł unijnego wsparcia.W ramach tej inwestycji powstaną m.in. oświetlenie terenu, monitoring, dwie kładki pieszo-rowerowe nad Liśnicą oraz 40 miejsc postojowych dla samochodów, toaleta publiczna, plac zabaw i siłownia zewnętrzna. To będzie kompletnie nowa jakość o charakterze bulwarowym.

Zobacz także Aleksander Doba i Aleksander Lwow w kajaku pod Białogardem (archiwum)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bialogard.naszemiasto.pl Nasze Miasto