Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Depresja to nie powód do wstydu. W pandemii choruje na nią więcej osób. Jak wspierać osoby w depresji i gdzie szukać pomocy?

RED
Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie.
Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. pixabay.com
W Polsce nawet 1,5 mln osób zmaga się z depresją. Według najnowszych badań, w okresie pandemii COVID- 19, może to być nawet dwa razy więcej osób. Ponad połowa Polaków deklaruje, że zauważyło oznaki depresji u kogoś ze swojego otoczenia. Wciąż jednak nie umiemy rozmawiać o tej chorobie, a 81 proc. badanych twierdzi, że depresja jest chorobą wstydliwą.

Depresja to stan, który najczęściej objawia się poczuciem smutku, obniżonym nastrojem, brakiem chęci do działania oraz negatywnym postrzeganiem rzeczywistości.

Pierwsze objawy depresji często pozostają niezauważone, nie tylko przez bliskich, ale nawet samych pacjentów. Depresja jest chorobą ciała i ducha, która może dotknąć każdego. Bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Wczesne rozpoznanie i właściwe leczenie to klucz do szybkiego powrotu do zdrowia.

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Jak wspierać bliskich? Gdzie szukać pomocy? Na te pytania odpowiada Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach ostatniej akcji „Środa z profilaktyką”.

W przygotowanej przez NFZ ulotce, która dostępna jest na stronie "Akademii NFZ", wymienione zostały najważniejsze obawy, które powinny zaniepokoić i zwrócić uwagę na to, że dana osoba może mierzyć się z depresją.

Niepokojące objawy:

  • Motywacyjne – trudności z podejmowaniem decyzji; problemy z
  • mobilizacją do wszelkiego działania, które mogą przyjąć wręcz formę spowolnienia psychoruchowego.
  • Poznawcze – negatywny obraz siebie; samooskarżenia; pesymizm i rezygnacja; osłabienie pamięci, uczenia się i koncentracji uwagi; obniżona samoocena; w skrajnych wypadkach mogą pojawić się także urojenia depresyjne.
  • Emocjonalne – obniżony lub obojętny nastrój – smutek i towarzyszący mu często płacz; lęk; niemożność odczuwania przyjemności; utrata radości życia; poczucie braku perspektyw na przyszłość; czasem dysforia (zniecierpliwienie, drażliwość).
  • Somatyczne – zaburzenie rytmów dobowych snu i czuwania; osłabienie i zmęczenie; spadek aktywności; utrata zainteresowania
  • seksem; utrata lub wzmożenie apetytu; dolegliwości bólowe i złe samopoczucie fizyczne.
  • Myśli i próby samobójcze.

– Depresja nie zawsze objawia się obniżonym nastrojem i przygnębieniem, a chory może przybierać maski, które utrudniają zdiagnozowanie choroby

– zwracają uwagę przedstawiciele NFZ.

Jak zatem pomóc osobie zmagającej się z depresją? NFZ ma pewne rady: – Unikaj łatwego pocieszania i komunałów. To bardzo zraża osoby chore. Sprawia, że czują się jeszcze bardziej niezrozumiane i samotne. Bądź wytrwały. Nastaw się na to, że wielokrotnie trzeba będzie zapewniać — „tak, wyzdrowiejesz”, „tak, to ci przejdzie”, nie trać przy tym cierpliwości – wymieniają przedstawiciele NFZ.

I dodają: – Nie podważaj autorytetu lekarza. Ważne, aby chory mu wierzył. Nie uszczęśliwiaj na siłę. Uzgadniaj zakres i kierunek pomocy. Nie rób wszystkiego za osobę z depresją, pozostaw margines dla jej aktywności.

Bezpieczna pomoc w pandemii:

  • 116 123 Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym, bezpłatnie, 14:00 - 22:00.
  • 116 111 Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, bezpłatnie, czynny całą dobę.
  • 800 108 108 Telefon wsparcia, bezpłatnie pon.- pt. 14.00 - 20.00.
  • 800 121 212 Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, bezpłatnie, czynny całą dobę.
  • 22 594 91 00 Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji, śr.-czw., 17.00 -19.00.
  • 22 635 09 54 Telefon zaufania dla osób starszych, pon., śr., czw. 17.00-20.00.

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie.

Więcej informacji dotyczących depresji i tego, w jaki sposób można wspierać chorych, a także, gdzie osoby dotknięte depresją mogą znaleźć pomoc dostępnych jest na stronie internetowej „Akademii NFZ”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto