Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kampinoski Park Narodowy: Twoje miejsce na weekendowy odpoczynek blisko Warszawy

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Wikipedia.org / Yarek shalom / CC BY-SA 3.0
Zastanawiasz się, gdzie spędzić weekend na łonie natury, z dala od miejskiego zgiełku, a jednocześnie niedaleko Warszawy? Odpowiedzią jest Kampinoski Park Narodowy. Ta oaza spokoju oferuje nie tylko piękne krajobrazy, ale również wiele atrakcji dla miłośników przyrody i historii. Poznaj najważniejsze informacje o tym miejscu.

Lokalizacja Kampinoskiego Parku Narodowego

Kampinoski Park Narodowy jest usytuowany na północny zachód od Warszawy, w województwie mazowieckim, na Nizinie Środkowomazowieckiej, między lewym brzegiem Wisły a Bzurą. Zajmuje obszar Puszczy Kampinoskiej w zachodniej części Kotliny Warszawskiej. Jego powierzchnia wynosi ponad 385 kilometrów kwadratowych, co czyni go jednym z największych parków narodowych w Polsce. Siedziba parku znajduje się w Izabelinie, przy ul. Tetmajera 38.

Jadąc z Warszawy samochodem można tam dotrzeć w ok. 10 minut. Korzystając z komunikacji miejskiej, można dojechać autobusem ZTM 210, a następnie przesiąść się w Izabelinie w autobus L-7.

Historia Kampinoskiego Parku Narodowego

Założycielami Kampinoskiego Parku Narodowego byli Jadwiga i Roman Kobendzowie, małżeństwo naukowców, które poświęciło swoje życie badaniu Puszczy Kampinoskiej. W latach 30. XX wieku, na jej terenie powstały pierwsze rezerwaty: Granica, Zamczysko, Sieraków. W 1959 roku, na mocy rozporządzenia Rady Ministrów, powołano Kampinoski Park Narodowy.

Park jest domem dla zróżnicowanej flory i fauny, ale także miejscem ściśle związanym z historią. Podczas II wojny światowej w jego okolicach funkcjonował obóz warowny, a na jego terenie można natknąć się na mogiły żołnierzy. W miejscowości Palmiry znajduje się cmentarz-mauzoleum - są tam groby ponad 2 tys. ofiar masowych egzekucji dokonywanych na terenie Puszczy Kampinoskiej.

Zwierzęta zamieszkujące KPN

Logo Kampinoskiego Parku Narodowego przedstawia łosia, który jest jednym z najbardziej dostojnych mieszkańców tego obszaru. Łącznie na jego terenie można spotkać 50 gatunków ssaków, m.in. sarny, dziki, jelenie, rysie, jenoty, nietoperze, borsuki czy bobry. KPN to także niezwykle cenne siedlisko ptactwa - występuje tam ok. 215 gatunków, m.in. żurawie, bociany i orły bieliki.

Park został uznany przez Parlament Europejski za ostoję ptaków o randze europejskiej, z powodu występowania tam gatunków zagrożonych wyginięciem - świerszczaka i derkacza. Można tu spotkać także 6 gatunków gadów i 13 gatunków płazów. Najliczniejsze są bezkręgowce - w KPN występuje aż 31 gatunków komarów.

Roślinność KNP

Ponad 73 procent powierzchni Kampinoskiego Parku Narodowego zajmują lasy, w większości sosnowe. Można tam spotkać także dęby, brzozy, jesiony czy topole - to tylko nieliczne z gatunków drzew rosnących w KPN - w sumie jest ich 66!

Flora Kampinosu jest niezwykle bogata - oprócz drzew, występuje tam także 115 gatunków mszaków, 70 gatunków krzewów oraz 1500 gatunków roślin naczyniowych. Na terenach bagiennych dumnie wyrastają olsy, turzycowiska. Znaczna część mokradeł została przeszłości osuszona i przekształcona w pastwiska lub łąki.

Atrakcje - co zobaczyć w Kampinoskim Parku Narodowym?

Kampinoski Park Narodowy oferuje wiele atrakcji dla odwiedzających. Wśród nich na wyróżnienie zasługują między innymi:

  • polany wypoczynkowe: to idealna lokalizacja do odpoczynku od szybkiego życia w mieście, szczególnie dla mieszkańców Warszawy. Polany wyposażone są nawet w ławy, wiaty, a niektóre w place zabaw dla dzieci,
  • szlaki piesze i rowerowe: W KPN wyznaczono aż 8 zróżnicowanych szlaków pieszych i równie wiele rowerowych,
  • skansen budownictwa puszczańskiego: zlokalizowany w miejscowości Granica, położony w bliskiej odległości od Warszawy (ok. 40 kilometrów), szybko stał się jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji na terenie Kampinosu,
  • Grochalskie Piachy: największy obszar występowania piaszczystych wydm w Polsce - ma powierzchnię ok. 100 hektarów.

Bilety wstępu do Kampinoskiego Parku Narodowego i noclegi

Aktualnie wstęp na teren Kampinoskiego Parku Narodowego jest darmowy. W pobliżu KPN znajduje się wiele miejsc noclegowych, w których zmęczeni turyści mogą zatrzymać się by zregenerować siły. Ceny noclegów rozpoczynają się już od 30 zł za osobę.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto