Komfortowe podróże z PKP Intercity. Nowy rozkład jazdy na sezon 2023/2024

Materiał informacyjny PKP Intercity
Więcej połączeń w ramach kategorii InterCity (IC) obsługiwanych komfortowym i nowoczesnym taborem oraz zmiana relacji pociągów IC Górski do Hrubieszowa i IC Zamoyski do Rzeszowa. To najważniejsze nowości dla województwa zachodniopomorskiego w rozkładzie PKP Intercity na sezon 2023/2024, który wejdzie w życie 10 grudnia.

Szczecin z innymi miastami Polski łączy 20 par pociągów całorocznych, a sezonowo kursują dodatkowe 2. Ze stolicy województwa zachodniopomorskiego do Warszawy pasażerowie mają do wyboru 7 par połączeń, 10 do Poznania (9 całoroczne i 1 sezonowe), 6 do Trójmiasta, 6 do Wrocławia (5 całorocznych i 1 sezonowe), 6 do Katowic (4 całoroczne i 2 sezonowe). Taka sama liczba połączeń zostanie utrzymana w nowym rozkładzie jazdy.

Wyższy komfort podróżowania

Nowy rozkład jazdy przynosi wzrost komfortu podróżowania. Liczba pociągów kategorii TLK zmniejszy się na rzecz składów kategorii IC obsługiwanej nowymi i zmodernizowanymi wagonami oraz elektrycznymi zespołami trakcyjnymi (EZT). Nową, wyższą kategorię otrzyma pociąg Wyczółkowski relacji Szczecin – Lublin oraz Uznam relacji Warszawa – Świnoujście. Od 10 grudnia składy te będą zestawione z komfortowych i nowoczesnych wagonów.

Dodatkowo w nowym rocznym rozkładzie jazdy pociąg IC Górski kursować będzie w zmienionej relacji Świnoujście – Hrubieszów, a skład IC Zamoyski pojedzie z Kołobrzegu aż do Rzeszowa, a nie jak dotychczas do Hrubieszowa. Ponadto pociąg IC Swarożyc kursować będzie codziennie, zamiast tylko w weekendy.

W drugiej połowie 2024 roku, w związku z zakończeniem modernizacji stacji postojowej PKP Intercity w Szczecinie, pociągi IC Podlasiak i IC Mewa wrócą do swoich podstawowych relacji, czyli zakończą bieg na stacji Szczecin Główny.

Dostosowanie do prac modernizacyjnych i zmiany w kursowaniu

Obowiązujący od 10 grudnia nowy rozkład jazdy uwzględnia zmiany, które zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych. Do czerwca 2024 roku kontynuowana będzie modernizacja stacji Warszawa Zachodnia. Część pociągów nadal będzie obsługiwała stację Warszawa Gdańska, zamiast Warszawy Centralnej, bądź będzie kursowała w skróconej relacji do/z Warszawy Wschodniej.

Więcej pociągów objętych graficzną rezerwacją miejsc

Od 10 grudnia PKP Intercity będzie zwiększało systematycznie liczbę połączeń, w których podróżni będą mogli wybrać miejsce ze schematu graficznego. Do 174 już udostępnionych połączeń obsługiwanych składami wagonowymi z tą funkcją dołączy kolejnych ponad 50, np. IC Albatros, IC Żuławy, czy IC Rybak. Graficzna rezerwacja miejsc pozwala wybrać konkretne miejsce w wagonie czy sprawdzić frekwencję w danym pociągu. Do niedawna funkcja ta była dostępna jedynie w spalinowych i elektrycznych zespołach trakcyjnych, które mają stałą liczbę miejsc siedzących. W 2023 roku przewoźnik zaczął wdrażać to rozwiązanie również dla połączeń obsługiwanych składami wagonowymi. Docelowo opcja wyboru miejsca ma być dostępna dla wszystkich połączeń krajowych przewoźnika.

Informacja dla podróżnych

Dokładne informacje na temat biletów i rozkładu jazdy przewoźnika pasażerowie uzyskają na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 22 391 97 57 (koszt połączenia zgodny z taryfą operatora). Ponadto do dyspozycji pasażerów będą informatorzy mobilni. 10 grudnia na dworcach w największych miastach Polski (Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Szczecin, Kraków, Katowice, Poznań, Wrocław) pomogą pasażerom ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Komfortowe podróże z PKP Intercity. Nowy rozkład jazdy na sezon 2023/2024 - Głos Szczeciński

Wróć na bialogard.naszemiasto.pl Nasze Miasto