Kuźnica, czyli wieś królewska, która latem zmienia się w przystań wakacyjną dla mieszkańców całej Polski [ZDJĘCIA, WIDEO]

OPRAC.:
Kamil Kusier
Kamil Kusier
Od jednej rodziny, przez 25 rybaków do dziesiątek, jak nie setki tysięcy turystów, którzy każdego roku mijają lub zatrzymują się w Kuźnicy. Wieś królewska, która w sezonie wakacyjnym jest prawdziwie oblegana, zimą zwłaszcza pokazuje swoje piękno. Pusta plaża, kołyszące fale i szum morza. To trzeba zobaczyć, najlepiej na własne oczy!

Kuźnica, choć zamieszkiwana przez nieco ponad 500 osób pełna jest symboliki, głównie tej morskiej. Co wyróżnia znajdującą się w powiecie puckim nadmorską osadę?

Spis treści

Miejsce pocałunku, czyli o kaszubskim znaczeniu nazwy Kuźnica

Kuźnica w języku kaszubskim, ale również i niemieckim nosi nazwę Kùsfeld. W tłumaczeniu oznacza to nic innego, jak Miejsce Pocałunku. Nie ma tu jednak nic związanego z romantycznością, chyba, że za romantyzm przyjmiemy tematykę morską.

Jak bowiem rozumieć znaczenie nazwy Kùsfeld? Mowa o symbolicznym dotykaniu się Morza Bałtyckiego z Zatoką Pucką. Nadmienić należy, że w okolicy Kuźnicy właśnie Mierzeja Helska jest najwęższa i mierzy raptem około 150 metrów.

CZYTAJ TEŻ: Odkrywaj Pomorze. Wystarczy odrobina słońca, aby nawet i zimą widok na Zatokę Gdańską i Sopot zaparł dech w piersiach

Kilkaset lat historii, fort „Kazimierzowo” i łącznik z Helem. Co wiemy o Kuźnicy?

Stara wieś kaszubska, inaczej osada nadmorska, a więc Kuźnica przez wiele lat stanowiła część Jastarni - miasta (1973 – 2017; administracyjnie dziś wieś należy do gminy Jastarnia). Pierwsze wzmianki o tym miejscu sięgają drugiej połowy XVI wieku.

W dokumentach datowanych na 1570 rok czytamy, że Kuźnica była jedną z wysepek znajdujących się w ciągu dzisiejszej Mierzei Helskiej, którą to wspomniany wyspy stworzyły.

Kilkadziesiąt lat później, w latach 1634 – 1635 na polecenie króla Władyława IV Wazy na wschód od Kuźnicy wzniesiono czterobastionową fortecę „Kazimierzowo”. Cel?

Osłona przejścia w Mewiej Rewie, jak również ochrona Władysławowa, które zwłaszcza po decyzji sejmu elekcyjnego w 1638 roku zostało rozbudowywane.

Kolejne lata, a w zasadzie wieki, to raz, że rozwój osady rybackiej na Mierzei Helskiej, ale również droga do portu w Helu, który obok Pucka, Oksywia i Gdańska stanowił bazę dla królewskiej floty wojennej.

W wieku XVIII Kuźnicę zamieszkiwało 22 rybaków. Co ciekawe, większość z nich nosiła to samo nazwisko – Budzisz. Rozwój rybołówstwa postępował, czego efektem był m.in. rok 1921. Na 4 zarejestrowane w Polsce łodzie motorowe, 3 z nich cumowały w porcie w Kuźnicy.

Na obecnym kształcie Kuźnicy swój wpływ odcisnęła II wojna światowa. Według statystyk historyków, na skutek bombardowania przez Luftwaffe, zniszczeniu uległo niemal 50 procent zabudowań.

Lata współczesne to dołączanie i odłączanie osady do Jastarni, którego finał przyniósł 1 stycznia 2017 roku, kiedy to Kuźnica na dobre odłączyła się od wspomnianej Jastarni, tym samym przemieniając gminę na miejsko-wiejską.

Kuźnica przez wiele lat uchodziła za największą osadę rybacką na Półwyspie Helskim. W 1921 roku powstał tu pierwszy pensjonat „Morskie Oko”, a chwilę później kolejne. Milowym krokiem dla mieszkańców całego cypla było uruchomienie linii kolejowej Puck – Hel, która umożliwiła mieszkańcom innych części Polski na swobodny przyjazd już nie tylko do Pucka, ale na faktyczny kraniec Polski.

Polskie Malediwy. Polataliśmy nad "archipelagiem" na Zatoce Puckiej

Szum morza i kołysząca melodia fal. Morze Bałtyckie zachwyca każdą porą roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na bialogard.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie