Porozmawiaj z dzieckiem o energii elektrycznej

Artykuł sponsorowany ENERGA OPERATOR
Wypadki związane z energią elektryczną bardzo często dotyczą młodych ludzi, dzieci i nastolatków. Dlatego tak ważne jest, aby przekazywać im wiedzę dotyczącą zasad bezpiecznego postępowania z urządzeniami będącymi pod napięciem, ale też uczulać na groźne konsekwencje działań, które nie są rozsądne.

Rozsądek to zasada nr 1

tekst

Ciekawość chęć zabawy, przygody i wrażeń, przy braku świadomości zagrożenia, może sprawić, że młode osoby znajdą się w sytuacji bardzo dla nich niebezpiecznej. Przykładem skrajnie ryzykownych zachowań jest wspinanie się na słupy linii elektroenergetycznych, a także wchodzenie do budynków stacji lub na teren stacji transformatorowych. Warto uświadomić najmłodszym, że aby doszło do porażenia, nie jest konieczna bezpośrednia fizyczna styczność, wystarczy tylko znalezienie się w nieodpowiedniej bliskości infrastruktury będącej pod napięciem. Ryzyko śmierci lub odniesienia poważnych obrażeń jest w takich sytuacjach bardzo wysokie.

Ostrożność w pobliżu urządzeń elektroenergetycznych

tekst

Dzieci nie powinny przebywać w pobliżu infrastruktury elektroenergetycznej. W sąsiedztwie linii nie należy się bawić np. puszczać latawców. Szczególną ostrożność należy zachować przy wędkowaniu i przemieszczaniu się z wędką. Przypadki zahaczenia o linię, przewodzącym prąd wędziskiem, były już przyczyną wypadków.

Młodzież i dorośli powinni zachować ostrożność również pod żaglami. Niezłożenie masztu podczas przepływania pod liniami elektroenergetycznymi niejednokrotnie już spowodowało tragiczne zdarzenia.

Żeglując lub wędkując, należy pamiętać o tym, że odległość przewodów linii elektroenergetycznych względem lustra wody albo podłoża nie jest stała i zmienia się pod wpływem warunków atmosferycznych. To, że np. wcześniej udało się przepłynąć pod linią, nie oznacza więc, że uda się po raz kolejny. M.in. dlatego zawsze należy stosować się do oznaczeń na szlakach wodnych, informujących o minimalnej odległości przewodów od powierzchni wody. Wędkując, należy zaś zachować szczególną ostrożność i bezpieczną odległość od linii.

Nie zbliżać się do uszkodzonej infrastruktury

tekst

Sieć elektroenergetyczna może ulec uszkodzeniu w wyniku dewastacji, kradzieży lub działania warunków atmosferycznych. Niezależnie od przyczyny uszkodzeń, zarówno dzieci, jak i starsi, powinni wiedzieć, aby pod żadnym pozorem nie zbliżać się do zerwanych przewodów lub wchodzić do obiektów elektroenergetycznych, w których np. zerwana została kłódka. W przypadku zauważenia uszkodzeń należy zawiadomić Pogotowie Energetyczne, dzwoniąc pod numer 991.

Pogotowie Energetyczne należy zawiadomić również, jeżeli widzimy drzewo wrastające w linię elektroenergetyczną. Do takiego drzewa również nie należy się zbliżać. W przypadku zetknięcia z linią, w określonych warunkach pogodowych, może ono przewodzić prąd.

Prądu nie widać

tekst

Każdy element infrastruktury elektroenergetycznej lub domowej instalacji elektrycznej, co do którego nie mamy 100% pewności, że został odłączony, należy traktować tak, jakby był pod napięciem. Warto o tym porozmawiać z młodymi osobami. W terenie, np. na obszarze byłych zakładów przemysłowych lub ośrodków wypoczynkowych, znajduje się znaczna liczba obiektów elektroenergetycznych, m.in. stacji abonenckich, które nie należą do operatorów systemów dystrybucyjnych, takich jak Energa-Operator. Mogą one wyglądać na opuszczone, a jednak znajdować się pod napięciem. Pod żadnym pozorem nie należy do nich wchodzić ani się do nich zbliżać. Podobnie w przypadku pozostawionych sobie samym budynków, nigdy nie ma pewności, że ich właściciele lub zarządcy odłączyli je od sieci elektroenergetycznej, lub czy energia nie została przyłączona „na dziko” w sposób nielegalny. Sytuacja może stać się tym bardziej niebezpieczna, jeżeli np. instalacja wewnętrzna w takim obiekcie ulegnie próbom kradzieży oraz dewastacji.

Bezpieczna Kraina Energa-Operator

Energa-Operator od ponad 20 lat prowadzi w szkołach zajęcia, które poświęcone są energii elektrycznej i zasadom bezpiecznego z niej korzystania. Udział w nich wzięło już ponad 180 tysięcy uczniów. Dla najmłodszych, ale także dla ich rodziców oraz nauczycieli przygotowany został portal internetowy:

https://bezpiecznakraina.energa-operator.pl/

Znaleźć można na nim przydatne dla nauczycieli materiały do prowadzenia zajęć, informacje dla rodziców, a także gry oraz interaktywne zajęcia e-learnigowe dla najmłodszych. Portal jest stale aktualizowany i wzbogacany o nowe funkcjonalności.

Za pomocą portalu, zainteresowane szkoły mogą także zgłosić się do programu zajęć dla dzieci z klas I-III szkół podstawowych prowadzonego przez pracowników Energa-Operator.

https://bezpiecznakraina.energa-operator.pl/wspolpraca-ze-szkolami

Nie wypatruj listonosza, przejdź na e-fakturę

Tradycyjne wystawianie faktur wiąże się z koniecznością, tak naprawdę niepotrzebnego, zadrukowania tysięcy papierowych stron. Natomiast jeśli klient ma zawartą bezpośrednio z Energa-Operator umowę dystrybucyjną lub jest sprzedawcą energii elektrycznej to także w ramach generalnej umowy o świadczenie usługi kompleksowej może rozliczać się za pomocą e-faktury. Warto skorzystać z tego rozwiązania, nie tylko ze względu na szacunek do drzew.

Czym jest e-faktura?

Usługa e-faktury to bezpłatna, szybka i wygodna forma dostarczania dokumentów rozliczeniowych dla klientów, którzy mają zawartą z Energa-Operator SA umowę dystrybucyjną – otrzymasz je niezwłocznie po wystawieniu na wskazany adres e-mail.

Zamiast wydruku na papierze otrzymasz plik elektroniczny w formacie PDF.

Zgodnie z Ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – faktura elektroniczna to dokument posiadający taką samą wartość prawną jak jej tradycyjny, papierowy odpowiednik.

Z e-faktury skorzystać może każdy klient posiadający aktywną umowę o świadczenie usług dystrybucyjnych z Energa-Operator SA.

Dzięki elektronicznej fakturze:

• Oszczędzasz czas
E-fakturę otrzymasz niezwłocznie po wystawieniu na wskazany adres e-mail, nie trzeba czekać na dostarczenie dokumentu pocztą, co zazwyczaj trawa kilka dni.

• Wygodnie obsługujesz i przechowujesz swoje rozliczenia
Faktura elektroniczna ułatwia obieg dokumentów oraz umożliwia zaksięgowanie bez odchodzenia od biurka. Dokument taki można w każdej chwili szybko odszukać, przeglądać lub przesłać dalej. Jeżeli więc nie wiesz, gdzie postawić kolejny segregator lub masz dość nerwowego szukania zagubionych dokumentów, E-faktura to krok we właściwym kierunku!

• Bezpiecznie kontrolujesz wydatki
Faktury wystawione w formie elektronicznej niwelują problem zagubienia, uszkodzenia lub kradzieży. Sytuacje takie wiązały się z koniecznością uzyskania duplikatu.

• Dbasz o środowisko
Do wyprodukowania 1 tony papieru trzeba wyciąć ok 17 drzew. Brak konieczności druku to także znacznie mniej odpadów. Na wszystkich etapach, od ścięcia drzew do dostarczenia papierowej faktury do odbiorcy potrzeba transportu, dlatego wybór e-faktury przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2.

• Odbierasz rozliczenia z dowolnego miejsca na świecie i o dowolnej porze
Teraz, nawet gdy planujesz podróż, nie musisz się martwić o terminowe uregulowanie swojego rozliczenia. Możesz je odebrać, gdziekolwiek jesteś, wystarczy dostęp do Internetu.

Jak aktywować e-fakturę?

1. Wejdź na stronę:
energa-operator.pl/uslugi/oplaty-i-faktury/e-faktura

2. Wypełnij oświadczenie

3. Prześlij oświadczenie przez formularz zgłoszeniowy:
energa-operator.pl/formularz-zgloszeniowy/pytania-i-reklamacje

Od kiedy e-faktury dla przedsiębiorców będą obowiązkowe?

Od 1 lipca 2024 roku przygotowany przez Ministerstwo Finansów Krajowy System e-Faktur (KSeF) będzie obligatoryjny dla każdego podatnika VAT.

Faktura, która będzie wystawiana za pośrednictwem KSeF, będzie zawierała podstawowe obowiązkowe informacje.

Oprócz faktury wystawionej w KSeF nadal będzie można otrzymać szczegółowe rozliczenie od Energa-Operator, które zostanie opatrzone identyfikatorem KSeF i kodem QR nadanym w KSeF. Wystarczy skorzystać z usługi e-faktury, aby dokument ten dotarł pod właściwy adres niezwłocznie po wystawieniu faktury w KSeF.

Energa-Operator, kim jesteśmy?

Energa-Operator pełni funkcję operatora systemu dystrybucyjnego (OSD) na terenie około ¼ powierzchni Polski, dostarczając energię elektryczną dla ponad 3,3 milionów odbiorców. Nie jesteśmy sprzedawcą energii elektrycznej, dostarczamy ją niczym kurier zakupiony towar. Zobowiązani jesteśmy także do dokonywania pomiarów zużytej lub wyprodukowanej energii elektrycznej wprowadzonej do sieci, a także kontroli jej parametrów. Dzięki licznikom zdalnego odczytu dbamy o jej dobrą jakość. Liczniki tego typu zamontowane zostały już u ponad 2,2 miliona odbiorców przyłączonych do sieci Energa-Operator.

Odpowiadamy także za przekazywanie pozyskanych danych pomiarowych uczestnikom rynku.

tekst

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Porozmawiaj z dzieckiem o energii elektrycznej - Gdańsk Nasze Miasto

Wróć na bialogard.naszemiasto.pl Nasze Miasto