Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spacer do 66 km od Białogardu. Urokliwe trasy na weekend 30 - 31 marca

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Szukasz pomysłu na niebanalną ścieżkę spacerową z Białogardu? Nasze sugestie, gdzie warto sie wybrać. Przygotowaliśmy 3 ciekawe trasy. Mogą mieć różny dystans, i właśnie dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Razem z Taseo proponujemy Wam 3 trasy na prozdrowotny spacer w odległości do 66 km od Białogardu. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Przekonaj się, jakie trasy spacerowe w okolicy Białogardu przygotowaliśmy na weekend.

Spis treści

Wycieczki ze spacerem z Białogardu

We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 3 trasy na spacer oddalonych maksymalnie o 66 km od Białogardu, które polecają inni spacerowicze. Wybierz najlepszą dla siebie.

Zanim wyruszysz w trasę, upewnij się, jaka będzie pogoda. W sobotę 30 marca w Białogardzie ma być 20°C. Nie powinno padać.

🌳 Trasa spacerowa: Szlak Czerwony E-9

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 28,56 km
  • Czas trwania spaceru: 9 godz. i 31 min.
  • Przewyższenia: 22 811 m
  • Suma podejść: 118 442 m
  • Suma zejść: 118 443 m

Kolobrzeg_REGENERACJA poleca trasę spacerowiczom z Białogardu

Przez Kołobrzeg biegnie szlak turystyczny o znaczeniu międzynarodowym, oznaczony kolorem czerwonym. Odcinek kołobrzeski jest tylko małym fragmentem dużego europejskiego szlaku ciągnącego się od Atlantyku przez brzegi Morza Północnego, Morza Bałtyckiego po miejscowość Braniewo na wschodnich rubieżach Polski. Kołobrzeski odcinek to około 12 km.

Przebieg szlaku:
ul. Arciszewskiego, ul. Wiosenna, ul. Bałtycka, ul. Solna, ul. Spacerowa, ul. Towarowa, ul. Morska, Bulwar J. Szymańskiego, Al. Nadmorska, Al. Sułkowskiego

Atrakcje, ciekawe miejsca:

  • Zespół Szkół Morskich - jedna z niewielu szkół średnich w Polsce kształcąca młodzież w kierunku morskim.
  • Park Jedności Narodowej - (dawniej lasek Załęże lub Maikuhle) - prawdopodobnie najstarszy park miejski w Polsce.
  • Port Rybacki - barwne miejsce w, którym można podpatrzeć jak wygląda ciężka praca ludzi morza. w godzinach porannych funkcjonuje tu targ rybny, gdzie można się zaopatrzyć w świeżą rybę „prosto z kutra”
  • Reduta Solna - wybudowana w latach 1832-1836, stanowiła element systemu obrony portu. Obecnie oblegają ja piraci z morskim programem edukacyjnym. Tuż obok Reduty znajduje się Kołobrzeski Skansen Morski, gdzie będzie można podziewać muzealne okręty wojskowe.
  • Solne źródło - miejsce gdzie wypływa kołobrzeska solanka, której warto posmakować.
  • Port Jachtowy - przepiękna marina żeglarska na miarę XXI wieku. Warto poświęcić odrobine czasu na spacer po marinie, gdzie zawijają jachty z różnych zakątków Europy i Świata.
  • Reduta Morast - inaczej nazywana Redutą Bagienną, wybudowana w latach 1770-1774 na Wyspie Solnej, stanowiła w raz z Fortem Ujście kluczowy punkt obrony portu i ujścia rzeki Parsęty. Współcześnie Reduta została zaadoptowana na potrzeby tawerny żeglarskiej.
  • Regionalnego Centrum Kultury oraz scena plenerowa
  • Latarnia morska - wysokość 26 metrów, zasięg światła 16 mil morskich, wybudowana w 1945 roku na miejscu Fortu Ujście, który w latach 1770-1774 bronił wejścia do portu.
  • Pomnik Zaślubin Polski z Morzem - upamiętniający symboliczne zaślubiny Polski z morzem 18 marca 1945. Z pomnikiem wiąże się legenda mówiąca, iż przejście z jednej strony pomnika na drugą przez prześwit pod pomnikiem (na bezdechu), przynosi spełnienie się wcześniej pomyślanego życzenia.
  • Molo - wielokrotnie przebudowywane i modernizowane, zostało zniszczone podczas wojny. Współczesne molo, które jest sercem strefy uzdrowiskowej zostało zbudowane w 1971 roku. Jest najdłuższą żelbetową konstrukcją tego typu w Polsce: jego długość wynosi 220 m, a szerokość 9m.
  • Park im. Stefana Żeromskiego - dla aktywnych i niezmęczonych ścieżka zdrowia z licznymi stacjami, na których można przetestować swoją sprawność fizyczną.
  • Kamienny Szaniec - element fortyfikacji twierdzy Kołobrzeg wybudowany nad brzegiem morza w latach 1832-1836 w celu osłony rubieży wschodnich twierdzy i portu. Do dziś pozostały jedynie fragmenty, które zostały odpowiednio zabezpieczone i na terenie Kamiennego Szańca funkcjonuje lokal gastronomiczny.
  • Ekopark wschodni - użytek ekologiczny, chroniący unikatowe siedliska roślin i zwierząt ekosystemu słonawych torfowisk.
    Nawiguj

🌳 Trasa spacerowa: Trasa PO RAZ DRUGI Sławoborze - Krzecko - Sidłowo - Krzecko - Sławoborze 16.03.2024

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 25,26 km
  • Czas trwania spaceru: 5 godz. i 48 min.
  • Przewyższenia: 143 m
  • Suma podejść: 853 m
  • Suma zejść: 856 m

Wycieczka_z_przewodnikiem poleca trasę mieszkańcom Białogardu

Poniżej wklejam opis tej samej trasy z 13.10.2024 r.

Trasa wiodła głównie ścieżkami leśnymi. Ze Sławoborza kierowaliśmy się do miejscowości Krzecko. W tej wiosce znajduje się pałacyk (obecnie budynek DPS). W pobliżu natknęliśmy się na pozostałości po dawnej gorzelni (wysoki komin). Warto również zwrócić uwagę na starą wieżę ciśnień. Obecnie w rękach prywatnych. Maszerując ścieżkami leśnymi dotarliśmy do głazu narzutowego (pomnik przyrody), a następnie udaliśmy się na górę Klonówka 172 m.n.p.m. Na tym wzniesieniu wybudowano w 1994 roku drewnianą wieżę jako punkt obserwacyjny. W 2014 roku stanęła nowa murowana o imieniu Beata :) Kolejny odcinek trasy to powrót do Krzecka i dalej w stronę Sidłowa, a następnie kolejny głaz nad rzeką Pokrzywnicą. Stamtąd już z powrotem do Sławoborza.
Trasa, którą przeszliśmy jest "reklamowana" na stronie gminy Sławoborze jako szlak rowerowy. Nie wiem kiedy była znakowana, ale niewiele już z tych znaków nie ma.... nikt nie zadbał o odnowienie szlaku. W niektórych miejscach nie polecam jej rowerzystom bo po prostu nie można przejechać. Najlepiej zaopatrzyć się w mapę i kompas czy jakieś urządzenie nawigacyjne ;)
Nawiguj


🌳 Trasa spacerowa: Ścieżka ruchowa

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 0,98 km
  • Czas trwania spaceru: 20 min.
  • Przewyższenia: 29 216 m
  • Suma podejść: 29 212 m
  • Suma zejść: 29 217 m

Trasę spacerową mieszkańcom Białogardu poleca Kolobrzeg_REGENERACJA

Ścieżka zlokalizowana w Parku im. Stefana Żeromskiego o długości 1,7 km i składająca się z 15 stacji do ćwiczeń. Łączy elementy marszu, biegu i ćwiczeń na przyrządach rozstawionych przy trasie. Jest wszechstronną, skuteczną i dostępną dla wszystkich formą podnoszenia sprawności fizycznej. Wpływa korzystnie na układ oddechowy, układ krążenia, układ mięśniowy, układ kostno-stawowy, a także na kształtowanie poszczególnych cech motorycznych
Nawiguj


Jaka będzie pogoda?

traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Przyda się na spacerze

Okazje

Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Dlaczego warto chodzić na spacery?

Spacerowanie przynosi efekty. Regularne spacery pomagają w walce ze stresem, a także pozytywnie wpływają na układ krążenia. Wpływają więc pozytywnie zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Ruch to ważna część naszego życia, gdy chcemy dbać o zdrowie. Nie każdy ma czas i ochotę na uprawianie sportu. Spacerowanie to prosta forma aktywności i dobra alternatywa dla wszystkich, którzy nie przepadają za sportem. Oczywiście, jeśli jesteś osobą aktywną sportowo, spacery będą świetnym dopełnieniem.

Dbanie o odpowiednią dawkę ruchu powinno być szczególnie istotne dla osób, które mają siedzący tryb pracy. Wprowadź codziennie spacery do swoich planów, a zobaczysz ich pozytywny wpływ na Twoje samopoczucie.

Ile powinno się robić kroków dziennie?
WHO podaje, że dzienna dawka kroków dla osoby dorosłej i zdrowej powinna wynosić pomiędzy 6 000 - 8 000 kroków dziennie. Natomiast osoby z przewlekłymi chorobami od 3 500 do 5 500 kroków dziennie.

Czy to dużo? Zależy dla kogo. Jeśli do tej pory nie zwracałeś uwagi na to i niewiele się ruszałeś, warto zacząć od krótkich spacerów i stopniowo zwiększać liczbę kroków, by się nie zniechęcić. Oczywiście im więcej kroków, tym więcej korzyści, jednak nie warto popadać w skrajności. Każdy ma czasem słabszy dzień lub gorzej się czuje. Nie zmuszaj się wtedy na siłę do zrobienia odpowiedniej liczby kroków. Jeśli twoje ciało domaga się regeneracji, pozwól sobie na to.

Spacerowanie to świetny pomysł na spędzanie czasu z najbliższymi. Dlaczego nie połączyć przyjemnego z pożytecznym? Umawiasz się regularnie na kawę z przyjaciółką? A może codziennie wieczorami siedzisz przed telewizorem z drugą połówką? Spróbuj zaproponować inną formę spędzanie czasu i wyciągnij najbliższych na spacer, jeśli pogoda jest sprzyjająca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na bialogard.naszemiasto.pl Nasze Miasto