Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spodek. Najważniejsza arena polskiej siatkówki

Ewa Dąbrowska
Tak wyglądał Spodek podczas Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn w 2014 roku
Tak wyglądał Spodek podczas Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn w 2014 roku 123rf
Już 26 sierpnia w katowickim Spodku znowu zagrają polscy siatkarze - to będzie mecz otwarcia Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2022. Spodek to hala wyjątkowa - pięćdziesiąt lat historii polskiego sportu, sportowców i kibiców.

Katowicki Spodek uchodzi za magiczne miejsce, mekkę polskiej siatkówki. Był świadkiem wielu ważnych siatkarskich wydarzeń. W 2001 roku turniej finałowy Ligi Światowej - odpowiednika dzisiejszej Siatkarskiej Ligi Narodów - oglądało tu prawie 50 tysięcy kibiców. Najwięcej w historii tych rozgrywek. Finał LŚ w Spodku rozegrano jeszcze w 2007 roku, a siedem lat później to właśnie tu zakończono Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn.

21 września 2014 roku o godz. 20.15 Spodek pękał w szwach. Na trybunach pojawiło się 12 528 kibiców. To był wyjątkowy dzień. Polska pokonała Brazylię 3:1 i po 40 latach znów zdobyła mistrzostwo świata. Kiedy Michał Winiarski, nasz świetny przyjmujący, wznosił w górę paterę, tłum wiwatował.

Polscy siatkarze uwielbiają grać w Spodku. Piotr Gruszka, wieloletni reprezentant Polski, powiedział kiedyś, że „Katowice grają w siatkówkę i Katowice kochają siatkówkę, a wysłuchanie hymnu Polski w Spodku, gdzie dźwięk kumuluje się nad samym parkietem, to jest coś, czego nie da się porównać do żadnego innego miejsca”.

Cofnijmy się jednak do roku 1955 - to wtedy zrodziła się idea utworzenia hali widowiskowo-sportowej na terenie Katowic, wówczas jeszcze Stalinogrodu. Początkowo planowano, że obiekt powstanie na obrzeżach miasta, na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku. W 1959 Stowarzyszenie Architektów Polskich ogłosiło konkurs na wykonanie projektu wspomnianej hali, wygrał go zespół projektantów z Biura Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Przemysłowego z Warszawy, reprezentowany przez architektów Macieja Gintowta i Macieja Krasińskiego. Po prezentacji projektu, ówczesny wojewoda za namową Jerzego Ziętka zmienił planowaną lokalizację obiektu, przeniesiono go niemal do ścisłego centrum miasta, na miejscu dawnej hałdy hutniczej. Prace budowlane ruszyły w 1964 roku, niestety, przerwano je na 18 miesięcy, podejrzewano wady konstrukcyjne. Architekci obawiali się, że kiedy w hali pojawią się ludzie, konstrukcja może się zawalić. Postanowiono więc przeprowadzić eksperyment - na widowni posadzono ponad 4 tys. żołnierzy, którzy równocześnie tupali i podskakiwali. Konstrukcja wytrzymała.

W 1969 roku pierwszym oddanym do użytkowania budynkiem kompleksu została hala lodowa. Całość obiektu ukończono wiosną 1971, podczas oficjalnego otwarcia dla ponad 12 tys. gości śpiewał zespół „Śląsk”, Anna German i Ewa Decówna. Dzisiaj wiadomo już, że na inwestycję przeznaczono 200 mln zł, jednak ostateczny koszt wyniósł ok. 800 mln zł.

Hala główna kształtem przypomina nieco latający spodek, czyli UFO, obiekt może pomieścić około 11 tys. osób.

Przez wiele lat katowicki Spodek był wykorzystywany jako miejsce imprez partyjno-państwowych i spotkań z przywódcami bratnich państw i partii - gościli w nim między innymi Fidel Castro, Leonid Breżniew i Nicolae Ceaușescu. W okresie Solidarności spotykała się tu opozycja. W sierpniu 1980 roku właśnie w Spodku odbył się zjazd przedstawicieli zakładowych struktur Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” z Krajową Komisją Porozumiewawczą i z Lechem Wałęsą.

Dzisiaj obiekt służy jako arena cyrkowa, sala kinowa, teren wystaw, targów i innych masowych przedsięwzięć. To tu organizowane są Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego „KATOWICE”, ProfiAuto Show, Targi Ślubne, wystawy „Skarby Ziemi”, Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych.

Od tego czasu Spodek jest areną wielkich wydarzeń rozrywkowych. To w Spodku wystąpili m.in. Sting, Jean Michel Jarre, Chris Rea, Cliff Richard, Joe Cocker, Tina Turner, Brian Adams, Elton John, Vanessa Mae, Deep Purple, Metallica, The Cure, Genesis, Black Sabbath, Mike Oldfield, Rammstein, Iron Maiden, Robbie Wiliams, Depeche Mode, Korn, Slipknot. Od 34 lat na scenie Spodka gości Festiwal Rawa Blues.

Ale Spodek to także, a może przede wszystkim, sport. Pierwsi medale mistrzostw Europy wywalczyli tu zapaśnicy. Kolejną wielką imprezą były zmagania lekkoatletów - halowe mistrzostwa Europy, potem przyszedł rok 1976 i mistrzostwa świata w hokeju, które przeszły zresztą do historii. W meczu finałowym polscy hokeiści pokonali ZSRR, nigdy potem im się to nie udało. W 1999 roku Polska organizowała mistrzostwa Europy w koszykówce kobiet. Polki, dość nieoczekiwanie, doszły aż do finału, wygrały go - mecz odbył się oczywiście w Spodku, w którym od lat gości także siatkówka. Katowicki obiekt kojarzył się z rewelacyjną atmosferą panującą na meczach Ligi Światowej, nic więc dziwnego, że postanowiono zorganizować tu Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn w 2014 roku i dzisiaj - w roku 2022.

Przypomnijmy, że Polacy zagrają w grupie C, w której ich przeciwnikami oprócz Bułgarii będą Meksykanie oraz Amerykanie. Z pierwszymi zmierzą się w oficjalnym meczu otwarcia - 26 sierpnia. Z drugimi przyjdzie im spotkać się dwa dni później, z zawodnikami USA - 30 sierpnia. Oprócz spotkań „polskiej” grupy w katowickim Spodku zobaczyć będzie można wszystkie mecze grupy A, w której wystąpią: Serbia, Portoryko, Ukraina i Tunezja.

W Spodku znowu będzie wrzało, ale ta hala to pięćdziesiąt lat historii polskiego sportu, sportowców i kibiców, bo to oni tworzą magię tego miejsca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Spodek. Najważniejsza arena polskiej siatkówki - Strona Podróży

Wróć na bialogard.naszemiasto.pl Nasze Miasto