MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W gminie wiejskiej Białogard zaczynają się wybory sołtysów

Jakub Roszkowski
archiwum polskapress
Aż 33 sołectwa znajdują się w gminie wiejskiej Białogard. Będą więc aż 33 spotkania wiejskie, na których mieszkańcy wybiorą swoich sołtysów.

- Sołtys to naprawdę kluczowe stanowisko w gminie takiej jaka nasza - mówi Jacek Smoliński, wójt gminy Białogard.

- Sołtysem powinna być bardzo odpowiedzialna osoba, która reprezentuje sołectwo na zewnątrz, jest swego rodzaju prawą ręką wójta w terenie. Sołtys zwołuje zebrania wiejskie i w tym celu rozwiesza ogłoszenia o zebraniu wiejskim w miejscu i terminie określonym w statucie sołectwa, realizuje uchwały Rady Gminy dotyczące sołectwa, a także umożliwia zapoznanie się z uchwałami Rady jak najszerszemu kręgowi mieszkańców sołectwa - przytacza przepisy pan wójt.

W zakresie ustalonym przez Radę Gminy sołtys dokonuje również, jako inkasent organu podatkowego, poboru podatku rolnego i leśnego, a także uczestniczy w sesjach Rady Gminy oraz w pracach jej organów, jednak bez prawa do głosowania. Co jeszcze ważne, sołtys jest zobowiązany brać udział w posiedzeniach komisji Rady Gminy, jeśli rozpatrywane są sprawy jego sołectwa.

- Obowiązków jest więc sporo, ale i satysfakcja z pracy duża. Dlatego zachęcam wszystkich mieszkańców do czynnego udziału w zebraniach wiejskich. Najbliższe już 30 stycznia w Gruszewie i Nawinie - zaprasza jeszcze wójt.

Kandydat na sołtysa musi być mieszkańcem danego sołectwa, może go zgłosić na to stanowisko każdy, kto uczestniczy w zebraniu wiejskim, wyboru dokonuje się zwykłą większością.

Oprócz sołtysa na zebraniu wybiera się także Radę Sołecką, w liczbie 3 lub 5 osób, która jest organem doradczym sołtysa.

Oto szczegółowy harmonogram wyborów: 30 stycznia zebrania odbęda się w Gruszewie (godz. 17) w podstawionym autobusie oraz w Nawinie (godz. 18.30, autobus). 4 lutego sołtysa wybiorą mieszkańcy Białogórzyna (godz. 17, świetlica) oraz Żeleźna (godz. 18.30, świetlica).

5 lutego wybory zostaną przeprowadzone w Byszynie (godz. 17, świetlica) i w Czarnowęsach (godz. 18.30, świetlica). 7 lutego wybory będą w Pękaninie (godz. 17, autobus) i w Pustkowie (godz. 18.30, autobus).

11 lutego zebranie wiejskie zaplanopwano w Buczku (godz. 17, świetlica) oraz w Pomianowie (godz. 18.30, biblioteka). 12 lutego to wybory w Dargikowie (godz. 17, świetlica) i w Klępinie Białogardzkim (godz. 18.30, świetlica).

Mieszkańcy Dębczyna i Rogowa spotkają się 14 lutego, ci pierwsi o godz. 17 w świetlicy, ci drudzy o godz. 18.30 w szkole.

Kolejne spotkania zaplanowano w następujące dni: 18 lutego - Lulewice (godz. 17, świetlica) oraz Lulewiczki (godz. 18.30, świetlica w Lulewicach), 19 lutego - Góry, godz. 17 w Hubertówce i Rzyszczewo, godz. 18.30, pomieszczenie sołtysa; 21 lutego - Podwilcze (17, biblioteka) i Rarwino (18.30, świetlica); 25 lutego - Rychowo (17, autobus), Zagórze (18.30, autobus); 26 lutego - Redlino (17, świetlica), Rościno (18.30, świetlica); 28 lutego - Stanomino i Nasutowo, 11 marca - Łęczno i Rychówko, 12 marca Moczyłki i Żytelkowo, 14 marca Żelimucha i 15 marca Nosówko i Kościernica (pierwsze spotkanie zawsze o 17, drugie o 18.30).

Zobacz także Dożynki powiatowo-gminne w Grzmiącej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bialogard.naszemiasto.pl Nasze Miasto