Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przenosiny starego szpitala w Białogardzie możliwe jeszcze w tym roku

Jakub Roszkowski
Szpital powiatowy w Białogardzie dziś działa w dwóch lokalizacjach - przy ul. Chopina i Szpitalnej
Szpital powiatowy w Białogardzie dziś działa w dwóch lokalizacjach - przy ul. Chopina i Szpitalnej Radek Koleśnik
Nowe wieści ze szpitala w Białogardzie są takie, że prawdopodobnie już w czerwcu ma tu być gotowy nowy blok operacyjny. A przenosiny lecznicy do nowej siedziby zostały zaplanowane na koniec tego roku. Tylko że pracownicy szpitala przyszłości tu na razie nie widzą...

O szpitalnych planach wie starosta powiatu białogardzkiego Piotr Pakuszto. Był na spotkaniu z przedstawicielami Centrum Dializa, spółki dzierżawiącej lecznicę w Białogardzie.

- Rzeczywiście, jestem właśnie po rozmowach z szefem Centrum Dializa. I rzeczywiście, usłyszałem te dwie, chyba jednak dobre informacje dla mieszkańców powiatu - uważa starosta Pakuszto.

Spółka Centrum Dializa chce przenieść wszystkie oddziały szpitalne w jedno miejsce, do obiektu przy ul. Chopina, w którym znajduje się m.in. Centrum Rehabilitacji, jeszcze w tym roku, najpóźniej na początku przyszłego. Tylko tam więc działałby cały szpital. Według szefów CD takie przenosiny spowodują duże oszczędności. Już nawet wiadomo, że wykorzystany w tym celu byłby obiekt nr 5, który, choć gotowy już od dawna, wciąż stoi pusty. Obiekt nr 5 miałby być połączony z głównym budynkiem szpitala specjalnym łącznikiem.

Według starosty Piotra Pakuszty do czerwca ma być też zakończona budowa bloku operacyjnego. Ale - jak zaznacza samorządowiec - budynek to jedno, natomiast wciąż nie ma tam wymaganego sprzętu. Na uruchomienie trzeba więc będzie jeszcze poczekać.

Wiadomo za to, że budynki przy ul. Szpitalnej, czyli stary szpital, zostałyby oddane starostwu. Wcześniej dyskutowano, że mógłby tam działać m.in. zakład opiekuńczy. Sceptyczni co do planów Centrum Dializy są jednak związkowcy z Solidarności. Wiesław Haik, szef związku działającego w szpitalu, przyznaje, że nowego bloku operacyjnego nie widział, ale nawet jeśli rzeczywiście są tam już położone płytki, to jeszcze niewiele to znaczy.

- Przecież sprzęt to kluczowa sprawa. A tego tu na pewno nie ma. Nie mówiąc o ludziach. Kto tam będzie pracował, skoro mamy w szpitalu jednego chirurga? - pyta retorycznie związkowiec.

I dodaje, że szefowie spółki wciąż nie uznają działalności związków zawodowych w szpitalu, a według niego sami łamią też sporo przepisów pracowniczych. Dlatego szykują się kolejne rozprawy w sądach.

- Spółka straciła już swoje dwa szpitale - zauważa jeszcze Haik.

- Wróciły pod zarządy powiatów. Ciekaw jestem co będzie z Białogardem...

Zobacz także Wojewódzkie zawody Ochotniczych Straży Pożarnych w Białogardzie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bialogard.naszemiasto.pl Nasze Miasto