Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Białogardzie wraca w ręce samorządu

Jakub Roszkowski
Jakub Roszkowski
Zarządzająca szpitalem spółka Centrum Dializa chce rozwiązać umowę polubownie
Zarządzająca szpitalem spółka Centrum Dializa chce rozwiązać umowę polubownie archiwum
Grom z jasnego nieba to mało. To trzęsienie ziemi, istne tsunami, które dmuchnęło nad Białogardem.

Bo prywatna spółka Centrum Dializa, która od ponad trzech lat zarządza tutejszą lecznicą, właśnie poinformowała, że nie chce już dalej prowadzić tego szpitala i chce go oddać samorządowi. O piśmie, jakie dotarło do Regionalnego Centrum Medycznego z Centrum Dializa - RCM to spółka należąca do powiatu białogardzkiego, która bezpośrednio odpowiada za szpital - poinformował starosta Piotr Pakuszto.

Zdradził, że pismo wpłynęło drogą oficjalną, a dotyczy rozwiązania umowy dzierżawy szpitala w Białogardzie na drodze polubownej i za porozumieniem stron.

Ujawnił, że dzierżawca, czyli spółka Centrum Dializa z Sosnowca, chce rozwiązać już po 3 latach umowę, zawartą aż na 30 lat, ponieważ „nie ma akceptacji społeczeństwa oraz panuje zła ocena działalności prowadzonego przez nią szpitala przez lokalne środowiska”.

W związku z tym spółka nie widzi możliwości dalszej współpracy.

- Zdaję sobie sprawę, że powrót szpitala do spółki powiatowej był oczekiwany (...) jednak ten ewentualny powrót działalności szpitala do [samorządu] niesie za sobą wiele wyzwań i zagrożeń. Temat wymaga od nas rzetelności i transparentności w działaniu, by doprowadzić do efektywnego przejęcia szpitala bez narażania powiatu na zbędne koszty, a mieszkańców na brak dostępności do świadczeń szpitalnych. Takie okoliczności będą wymagać współpracy wszystkich środowisk i zrozumienia powagi sytuacji, zarówno przez mieszkańców, pracowników, radnych, jak i włodarzy lokalnych samorządów. Pragnę zapewnić, iż działalność Szpitala Powiatowego w Białogardzie nie jest zagrożona - napisał jeszcze starosta.

I zapewnił, że do 6 czerwca mamy poznać szczegóły przejęcia szpitala. Związki zawodowe są w tej sprawie sceptyczne.

- Informacja, że spółka Centrum Dializa, która bezprawnie działała w szpitalu, wreszcie odchodzi, jest bardzo dobra - mówi szef Solidarności Wiesław Haik.

- Ale wątpię, że dziś powiat poradzi sobie z prowadzeniem szpitala, skoro kontrakt z NFZ jest o 8 milionów mniejszy, brakuje ludzi, a trzeba jeszcze zapłacić sporo zobowiązań. Umowę należało zerwać dużo wcześniej. Albo w ogóle jej nie podpisywać. Teraz będzie naprawdę potężny problem.

Zobacz także Burmistrz Białogardu Emilia Bury przedstawia nowych szefów miejskich spółek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bialogard.naszemiasto.pl Nasze Miasto